اشعه ماوراء بنفش چیست و در تصفیه آب چه نقشی دارد؟

اشعه ماوراء بنفش چیست و در تصفیه آب چه نقشی دارد؟

اشعه فرابنفش توسط خورشید تولید می شود و یک بخش از طیف نوری است. فرکانس طیف اشعه فرابنفش بین 100تا 400 نانومترقرارمی گیرد. اشعه فرابنفش از طرف خورشید به سمت زمین گسیل می شود اما چون در اتمسفر زمین جذب می شود به سطح زمین نمی رسد. این اشعه خواص بسیاری دارد پس برای استفاده از آن باید به طور مصنوعی آن را بسازیم و از طریق لامپ های UV استفاده کنیم.

اشعه فرابنفش ناحیه UV-c  یعنی طیف بین 220 تا290 نانومتر خاصیت میکروب کشی بسیار بالایی دارد.

نحوه عملکرد میکروب کشی در این طیف به گونه ای است که میکروب های موجود در آب را به صورت کلی از آن حذف نمی کند بلکه بر روی DNA سلول های میکروارگانیسم اثر می گذارد و این اثر گذاری سبب غیرفعال سازی و عدم تکثیر آنها می شود.

یکی دیگر از مزیت هایی که باعث شده این اشعه در صنعت تصفیه آب مورد استفاده قرار بگیرد این است که علاوه بر غیر فعال سازی میکروب ها ، هیچ گونه طعم، بو و مزه ای ندارد که به آب اضافه شود.

به صورت کلی لامپ های UV به دو دسته کم فشار و فشار متوسط تولید می شوند. که در صنایع تصفیه آب خانگی و در جهت میکروب زدایی از لامپ های کم فشار استفاده می کنند.

میزان حذف آلاینده ها توسط فیلترUV  به چند عامل بستگی دارد:

  • مدت زمان تماس آب با فیلترUV
  • شدت نور لامپUV
  • میزان آلودگی و کیفیت آب

توجه داشته باشد که شدت نور لامپ های UV پس از مدتی کاهش پیدا می کند و عمل تصفیه را به درستی انجام نمی دهد از این رو تعویض به موقع این فیلترها در دستگاه های تصفیه آب بسیار مهم است.

نکته مهم دیگر پیش تصفیه آب، قبل از ورود به فیلتر UV می باشد .آب ورودی این فیلتر باید در دستگاه تصفیه آب از چند فیلتر عبور کرده و در آخر به این مرحله برسد برای مثال PH آب ورودی باید بین 6.5-9.5 باشد و آهن آب ورودی نیز از 0.3 میلی گرم در لیتر کمتر باشد تا این فیلتر بتواند عملکردی صحیح داشته باشد.

اشعه ماوراء بنفش چیست و در تصفیه آب چه نقشی دارد؟

اشعه ماوراء بنفش چیست و در تصفیه آب چه نقشی دارد؟

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا (کمپانی ccra) با تامین قطعات ولوازم یدکی دستگاه تصفیه آب  با کادری مجرب در اسرع وقت آماده خدمت رسانی بصورت حضوری درمحل شما مصرف کنندگان محترم، آمادگی خویش را اعلام می دارد.

جهت سفارش و خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب اینجا را کلیک نمایید.

جهت هرگونه سفارش وخرید با شرکت تماس بگیرید.

مطالب مرتبط