انواع ممبران

انواع ممبران

فیلترهای ممبران معمولا به صورت ورق های مسطح یا به عنوان الیاف (فیبر) توخالی تولید می شوند و سپس در چندین نوع مختلف نمونه غشایی تشکیل می شوند. ساخت نمونه به طور معمول شامل محفظه یا آب بندی مواد غشایی در یک مونتاژ مانند نمونه فیبر توخالی است. این نوع نمونه ها در طی چند سال برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند.

نمونه های  Spiral wound نیز برای استفاده طولانی مدت تولید می شوند اگرچه این ماژول ها در یک مخزن تحت فشار جداگانه که مستقل از خود ماژول است محصور می شوند.

به طور کلی انواع ممبران به دو نمونه فیبر توخالی و نمونه spiral wound تقسیم می شود.

نمونه های فیبر تو خالی (Hollow-Fiber Modules) :

بیشتر نمونه های فیبر توخالی مورد استفاده در برنامه های تصفیه آب آشامیدنی برای غشاهای MF یا UF برای فیلتر کردن ذرات تولید می شوند. این نمونه ها از غشاهای فیبر توخالی تشکیل شده اند، که لوله های طولانی و بسیار باریکی هستند که ممکن است از مواد غشایی ساخته شده در گذشته تشریح شوند. الیاف ها ممکن است در چندین ترتیب مختلف دسته بندی شوند. الیاف را می توان به صورت طولی به هم متصل کرد. در هر دو انتهای ممبران از رزین پوشیده شده است که در یک مخزن تحت فشار قرار دارد . این نمونه ها به طور عمودی نصب می شوند اما ممکن است در نصب افقی نیز استفاده شوند.

این فیبرها می توانند مشابه نمونه های spiral wound باشند و مستقل از خود ماژول در محفظه فشار وارد شوند. این ماژول ها ( و محفظه فشار pressure vessels) به صورت افقی سوار می شوند. فیبر توخالی توپی نیز می توانند به صورت عمودی و در یک حوضچه غوطه ور شوند که نیازی به مخازن فشار نداشته باشند.

یک نمونه فیبر توخالی معمولی ممکن است از چند صد تا بیش از 10000 فیبر تشکیل شود. هر چند ابعاد تولید کنندگان برای ساخت فیبر توخالی متفاوت است اما به طور کلی یک فیبر توخالی با ابعاد زیر است :

  • قطر خارج 0.5 تا 2.0 میلی متر
  • قطر داخلی 0.3 تا 1.0 میلی متر
  • ضخامت دیواره فیبر 0.1 تا 0.6 میلی متر
  • طول فیبر 1-2 میلی متر

 نمونه های spiral wound :

نمونه های spiral wound برای از بین بردن مواد جامد محلول توسعه داده شده اند و اغلب با فرآیندهای RO/NF همراه هستند. واحد اصلی ورق های غشایی مسطح ساندویچ (sandwich) است که به آن جراحت لایه (Leaf) در اطراف یک لوله سوراخ دار مرکزی گویند. یک لایه از دو ورق غشایی تشکیل شده است که پشت به پشت قرار می گیرند و توسط یک فضا به نام حامل نفوذ جدا می شوند. لایه های Leaf در طول سه لبه چسبانده می شوند در حالی که لبه بدون چسباندن در اطراف لوله مرکزی سوراخ شده مهر و موم شده است. آب تغذیه در انتهای عنصر  spiral woundدر مسیری موازی با لوله های مرکزی وارد کانال های فضا می شوند. از آنجا که آب تغذیه از میان فاصله دهنده ها جریان می یابد، بخشی از میان هر دو لایه غشای اطراف و درون ناقل نفوذ عبور می کند و هرگونه آلودگی حل شده و ذره ای را که توسط غشاء رد می شود ، پشت سر می گذارد.

آب تصفیه شده در ناقل نفوذ ، به صورت مارپیچ به سمت داخل به سمت لوله جمع کننده مرکزی حرکت می کند ، در حالی که آب موجود در خوراک که از طریق غشاء نفوذ نمی کند ، همچنان در سطح غشا جریان می یابد و به طور فزاینده ای با آلوده های رد شده متمرکز می شود. این جریان کنسانتره از عنصر به موازات لوله مرکزی از طریق انتهای مخالف که از آن منبع تغذیه وارد می شود ، خارج می شود.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا تامین کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی و عرضه انواع فیلترهای تصفیه آب می باشد.

شما می توانید با کارشناسان ما در ارتباط بوده و از مزایای خرید استفاده نمایید.

تلفن : 65522963 – 65522923 – 021 همراه : 09122972091

مطالب مرتبط