فیلتراسیون چیست ؟

فیلتراسیون چیست ؟

فیلتراسیون چیست ؟

فیلتراسیون فرآیند جدا کردن مواد بر اساس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مختلف آنها می باشد. به طور معمول به عنوان حذف ذرات جامد از مخلوط حاوی مواد جامد و مایعات می باشد. در این فرآیند به مواد جمع آوری شده و ته نشین به عنوان باقیمانده و ماده مایع را به عنوان فیلتر می نامند. معمولا از ابزاری که حاوی نوعی منافذ (مانند فیلتر تصفیه آب) باشد استفاده می شود که به آن اجازه می دهد قسمت سیال آب از آن عبور کند و قسمت جامد را در خود نگه می دارد.

از مواد مختلفی برای تصفیه استفاده می شود که شامل ماسه، کربن، سیلیس و رزین با روش های مختلف فیلتراسیون از جمله اسمز معکوس (RO)، اولترافیلتراسیون (UF) و میکروفیلتراسیون (MF) و غیره می باشد. تصفیه نیز به طور طبیعی در بدن ما اتفاق می افتد ، به عنوان مثال در کلیه ها ، جایی که خون در فرآیندی به نام فیلتراسیون گلومرولی فیلتر می شود.

در آب از فیلتراسیون برای جدا کردن ذرات معلق مانند گل، رنگ، مواد آلی، پلانکتون ها، باکتری ها، نیترات، نیتریت و مواد شیمیایی استفاده می شود. به طور کلی در صنعت آب و فاضلاب از فرآیند فیلتراسیون برای پاک سازی و شفاف سازی آب استفاده می شود. حال در مصارف خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی روش فیلتراسیون متفاوت می شود.

برای تصفیه آب منازل از دستگاه های تصفیه آب خانگی زیر سینکی، رومیزی و کلمنی استفاده می شود که توسط فیلترهای موجود در دستگاه به روش اسمز معکوس فرآیند فیلتراسیون صورت می گیرد.

همچنین برای تصفیه آب های تجاری از دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی استفاده می شود. دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی مانن دستگاه تصفیه آب خانگی از یک سری فیلتر تشکیل شده است که با روش اسمزمعکوس فرآیند فیلتراسیون انجام می شود.

اما برای مصارف بزرگ تر مانند مصارف صنعتی از دستگاه هایی مانند فیلترهای شنی، مخازن سختی گیر، فیلترهای کربنی و غیره برای تصفیه آب استفاده می شود.

فیلتراسیون چیست ؟
فیلتراسیون چیست ؟

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا پیشرو در عرضه و توزیع انواع دستگاه تصفیه آب با کیفیت فوق را با بهترین قیمت عرضه می دارد.

جهت خرید اینترنتی از کمپانی CCRA اینجا را کلیک نمایید.

جهت ارائه مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.