انواع فیلترهای آکواریوم

انواع فیلترهای آکواریوم

هشت شکل رایج از سیستم تصفیه وجود دارد که می توان از آنها انتخاب کرد.

  • فیلترهای جعبه (BOX Filter):

این فیلترها همچنین به فیلترهای گوشه ای یا فیلترهای داخلی نیز نامیده می شوند اولین فیلترهای آکواریومی بودند که برای آکواریوم های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه نسبت به گذشته کمتر رایج هستند اما بسیار ارزان هستند و با انواع رسانه های فیلتر قابل استفاده می باشند. بسیاری از فیلترهای جعبه دراندازه های جمع و جور هستند که درون آکواریوم به شیشه می چسبند . این فیلترها برای آکواریوم های کوچک 20 گالن یا کمتر مناسب هستند. فیلترهای گوشه ای اغلب برای مخازن بیمارستانی برای درمان بیماری ماهی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا صاحبان ماهی مایل به سرمایه گذاری زیادی برای راه اندازی مخزن مورد استفاده نیستند.

برخی از انواع به پمپ هوا و لوله هوا نیاز دارند تا حرکت لازم برای جابه جایی آب از طریق فیلتر ایجاد شود. این سیستم ها حباب هوا ایجاد می کنند که همچنین تصفیه شیمیایی و بیولوژیکی را تقویت می کند.

  • فیلترهای قوطی (Canister) :

فیلترهای قوطی، فیلترهای قدرتمند مکانیکی آکواریوم هستند که برای مخازن با اندازه متوسط و بزرگ ( بزرگتر از 40 گالن) مناسب است. از آنجا که فیلترهای قوطی در خارج از مخزن قرار دارند ممکن است به راحتی در پشت یا زیر پایه آکواریوم پنهان شوند. این فیلترها در واحدهای بزرگ تصفیه مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی بسیار خوبی ارائه داده می شوند.

فیلترهای قوطی تحت فشار قرار می گیرند تا آب را از طریق فیلتر صاف مجبور کنند به جای اینکه اجازه دهند مانند سایر فیلترها جریان یابد. این باعث می شود آنها برای بارهای سنگین ایده آل شوند. اضافه کردن بیوویل (Biowheel) ظرفیت تصفیه بیولوژیکی فیلتر آکواریوم را افزایش می دهد. اما این فیلتر یک عیب دارد و آن این است که نگهداری و تمیز کردن آن دشوار است .

  • فیلترهای دو اتمی (دیاتومیک Diatomic) :

سیستم های دیاتومیک فیلترهای مخصوص آکواریوم هستند که با از بین بردن ذرات بسیار کوچک، آب را صیقل می دهند. در طراحی، اینها مانند فیلترهای استخر شنا با جداره ی سیلیسی هستند که با پمپاژ آب از طریق لایه ای از ذرات بسیار ریز برای پاک کردن آب کار می کنند.

فیلترهای دیاتومیک اغلب در شرایط موقتی مورد استفاده قرار می گیرند که ذرات ریز مانند جلبک های دو اتمی مشکل دارند. زیرا فیلتر دیاتومیک فقط برای موقعیت های خاص مورد استفاده قرار می گیرد، برخی از فیلترهای استاندارد با درج دیاتومیک ساخته می شوند تا در صورت لزوم عملکرد  دوگانه ای داشته باشند.

  • فیلترهای تخت روان (Fluidized Bed Filters) :

نسبت به فیلترهای قبلی نسبتا جدید هستند. این سیستم ها فیلترهای بیولوژیکی بسیار کارآمد هستند که از تراشه های ماسه یا سیلیس به عنوان محیط فیلتر استفاده می کنند. این فیلترها از پشت آکواریوم آویزان می شوند، جایی که از طریق آن آب پمپاژ می شود و سپس از طریق انبوهی از ماسه یا سایر رسانه ها پر می شود. ذرات کوچک مساحت بسیار خوبی را برای رشد کلنی های باکتریایی فراهم می کنند.

بیشتر فیلترها دارای پمپ نیستند و باید جداگانه خریداری شود . این فیلترها مواد شیمیایی را به خوبی تصفیه نمی کنند اما مواد شن و ماسه و ذرات معلق را به خوبی به دام می اندازند.

  • فیلترهای برق (Power Filters) :

به فیلترهای برق در بعضی مواقع فیلترهای آویزان نیز گفته می شود. فیلترهای برقی رایج ترین نوع فیلتر آکواریوم هستند زیرا تا حد زیادی در فیلتراسیون مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی به صورت همزمان کاربرد دارند.

فیلتر برق استاندارد از پشت آکواریوم آویزان شده و از طریق لوله سیفون آب را جمع می کند. نصب آنها ساده است و نگهداری آنها آسان است.

فیلتراسیون مکانیکی با جاری شدن آب از درون فیلتر الیافی انجام می شود. تصفیه شیمیایی توسط جاری شدن آب از فیلتر کربن فعال صورت می گیرد و فیلتراسیون بیولوژیکی توسط باکتری های مفیدی که در داخل فیلتر کارتریجی تشکیل می شوند، ارائه می شود. فیلترهای برق می توانند با یک بیوویل ترکیب شوند تا فیلتراسیون بیولوژیکی افزایش یابد.

  • فیلترهای اسفنجی (Sponge Filters) :

فیلتر اسفنجی بر روی یک لوله از یک منبع تغذیه یا پمپ هوا نصب می شود. با مجبور کردن آب از طریق آن، باکتری ها رشد کرده و یک تصفیه بیولوژیکی ایجاد می کند.

فیلترهای اسفنجی عمل فیلتراسیون مکانیکی را به خوبی انجام می دهند اگر چه در صورت وجود بقایای اضافی به سرعت منافذ آن می گیرد. آنها برای مخازن داغ عالی هستند زیرا اسفنج از داغ شدن از طریق پمپ جلوگیری می کند. اسفنج ها برای مخازن گوشه ای در بیمارستان مناسب هستند زیرا اسفنج در یک آکواریوم به سرعت باکتری های نیتریفیکون را به مخزن می دهد.

هنگام تمیز کردن فیلترهای اسفنجی حتما از آب آکواریوم استفاده شود زیرا آب شیر باعث می شود باکتری های مفیدی که روی سطح اسفنج در حال رشد هستند از بین برود.

  • فیلتر چکه (Trickle Filters) :

این فیلتر به نام های خشک/تر نیز نامیده می شود. فیلترهای چکه به گونه ای طراحی شده اند که آب را تا حد ممکن در معرض هوا قرار دهند. این کار با اجازه دادن آب آکواریوم به درون یک ظرف رسانه ای مانند توپ های پلاستیکی، رشته ها یا نخ ابریشم می تواند انجام شود. این قرار گرفتن در معرض هوا و آب مستعمرات بزرگی از باکتریهای مفید را که باعث از بین رفتن ضایعات می شوند ، فراهم می کند. اینها مخصوصاً برای مخازن آب نمکی مناسب هستند ، اما به طور فزاینده ای در آکواریوم های آب شیرین نیز محبوب می شوند. تصفیه شیمیایی با قرار دادن مواد شیمیایی در فیلتر تامین می شود.

بزرگترین مشکل این فیلتر این است که به راحتی منافذ آن می گیرد . استفاده از پیش فیلتر مکانیکی این مشکل را کاهش یا از بین می برد.

  • فیلتر UGF ( Under Gravel Filter، فیلتر زیر شنی ) :

UGF یکی دیگر از فیلترهای آکواریوم است که مدت طولانی است از یک فیلتر صفحه ای که در زیر بستر قرار می گیرد، استفاده می کند و یک پمپ هوایی آب آکواریوم را از زیر بستر بیرون می کشد و ذرات موجود را با آن می گیرد. با این حال ، تصفیه بیولوژیکی با این نوع سیستم محدود است و فیلتراسیون شیمیایی غیرقابل استفاده است.

فیلتر UGF ارزان ، دارای تنظیمات راحت و پس از نصب دارای نگهداری تقریبا رایگان است. در روند نزولی ، UGF ها تمایل به مسدود شدن دارند و گزینه های مناسبی برای آکواریوم های دارای گیاهان زنده نیست.

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا تامین کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی و عرضه انواع فیلترهای تصفیه آب می باشد.

شما می توانید با کارشناسان ما در ارتباط بوده و از مزایای خرید استفاده نمایید.

تلفن : 65522963 – 65522923 – 021 همراه : 09122972091

مطالب مرتبط